A Lélek Temploma
Dátum: 2006. november 27. hétfő, 00:34
Rovat: Zsidó témák


Ilyen cím után, valami mély lélegzetvételűt kell írnom úgyérzem. Bár nem tudom még mi fog kikerekedni belőle, azt viszont jó, hogy azt szeretném kiírni ami bennem van. Nagyon rég készülök e cikkre, de a mindennapok kicsit elhatalmasodtak felettem.

Mi is az a lélek templom, amit ily módon neveztem el, egy Dél-borsodi kisváros Mezőcsát „rom-zsinagógája.” Nehéz ezt, így kimondani. Egyre súlyosabb helyzete és érző emberi szívet facsaró, jelenlegi állapota juttatott engem erre a pontra, hogy cselekednem kell!


A romosabb látvány, számomra egyre fájdalmasabbá vált, valamint az önkormányzat kevésbé aggódó magatartása a templommal szemben és gyökereim mélyülése, fontosabbá válása érésem során, vezetett engem e álláspontra.

Méltóságteljes szomorúságot, áraszt magából ez az épület a város szívében, el kell hogy mondjam történetét, ami elválaszthatatlan a zsinagógát felépítő nép sorsától. Az izraelita lakosság létszáma 1920-ig növekedett 556 fő, ami ekkor a lakosság 9,5%-át tette ki. A háború, a vészkorszak nagyarányú népességcsökkenést eredményezett. Az 1940-es évek végén bekövetkező kivándorlás, kitelepedés hatására a 60-70-es évek szinte teljes elnéptelenedést okoztak a mezőcsáti zsidóság körében.
Az első zsidó betelepültek már igen hamar, a XVIII-XIX. század fordulóján igyekeztek otthont teremteni Mezőcsáton, ami a hitközség megalakításával járt együtt. Több forrás tanúskodik a zsinagóga építésről. Egy 1828-as összeírás szerint – amely egy maroknyi izraelitát számlált /42 fő/ –, már ekkor saját zsinagógát tartottak fenn. Valószínű, hogy ez volt az első templom, amelynek konkrét építési idejét nem tudjuk. Ezen az összeíráson túl más írásos forrás nem említi a zsinagóga létét. Fényes Elek 1851-ben megjelent statisztikája is említést tesz a zsinagógáról, amely nem azonos az első templommal, mert az tűz áldozata lett. Az emancipáció után, amikor a mezőcsáti zsidóság lélekszámban és gazdasági potenciálban megerősödött, l880-ban egy rendkívül szép és méreteiben is impozáns zsinagógát épített. A héberben három elnevezése ismeretes a zsinagógának, noha mindhárom ugyanarra a funkcióra utal. A különféle megjelölés a méretbeli különbségekre és többféle rendeltetésre is vonatkozik. A még ma is álló zsinagóga Bét hakneszet, közös imára, istentiszteletre és a Tóra közös tanulmányozására kialakított helyet jelenti. A XVIII-XIX. századi gyakorlatban ez a nagy létszámú közösségek olyan nagy méretű imahelye, ahol a legfőbb ünnepek alkalmával az egész napos szertartás idején a közösség valamennyi tagja egy időben jelen lehet.
Mezőcsát viszonylag népesebb hitközség volt, rendelkezett mindazon hitéleti intézményekkel, ahol a zsidó ember maradéktalanul kiélhette vallásos életét. Ilyen volt a Talmud-Tóra, elemi iskola, Chevra Kadisa, Misnajot egylet, Nőegylet. A XIX. század folyamán a zsinagógán túl egyéb közösségi épületek segítették a zsidó közösség tagjait vallási, rituális, kulturális, gyakorlati téren.

 

A mezőcsáti zsinagóga téglalap alaprajzú, alapterülete l59 m2, illetve 96 m2 és 7,7 m magas. A zsidó liturgia sajátosságához híven, a közös imára egyidejűleg, de nemenként elkülönülve gyűltek egybe a hitközség tagjai. Ezért több bejárat is van az épületen. A férfiak bejárata az előtéren keresztül vezet a zsinagógai térbe. Az előtérben a megtisztulást jelképező liturgiai tárgy, a kézmosó található. A kamra használaton kívüli tárgyak tárolására szolgált. A nők külön bejáraton foglalták el a nekik kijelölt helyet, a karzatot, amely három oldalról vette körbe a belső teret. A zsinagóga elhelyezkedése szintén vallási követelményeknek kellett, hogy megfeleljen: a főfalnak „keleti fal” – mizra – Jeruzsálem felé nézőnek kellett lennie. A karzatot hat oszlop tartja, a rabbi helye a keleti fal előtt van. A hitélet és a liturgiához való erős ragaszkodást mutatja a tóraolvasó emelvény és asztal helye, a nagyméretű tóraolvasó emelvény a tér közepét foglalta el. A zsinagóga homlokzatát a földszint feletti övpárkány horizontálisan két részre, alsó és felső falfelületre osztja, a falsík függőleges tagolását a fejezetes lizénák adják, amelyek ívben záródó, aránylag keskeny ablakokat és ikerablakokat fognak közre. A romantizáló főhomlokzat középtengelyét körablakos rizalit zárja, a párkányzatot romantizáló ívsor kíséri. A középmezőt a mózesi kettős kőtáblák zárták le.

A zsinagóga korabeli hangulata gyermekszemmel; azaz Kárpáti László visszaemlékezése, több mint fél évszázad távlatából: „…a templomba környes-körül olyan lócák voltak, mint otthon a házba. Olyan karoslócák. A mennyezet igen szépen ki volt festve csillagosra. A kajdes felett volt a kőtábla, meg két oroszlán, meg a korona, -az egész szép barnára volt kifestve. A függöny is szépen, aranyosan volt kivarrva. A falakon környes-körül meg nagy táblák voltak zsidóul megírva… Egyszer az apám a kassai zsibvásárba meglátott egy igen szép csillárt. Gondolta megveszi a templomnak… - …hát, a bima csak olyan egyszerű volt. Három lépcsője volt, és olyan kerítése, mint akárcsak a ház gangjának. Az asztalon is volt szép terítő. Azon is volt csillag. Lámpa sok volt. - …A karzat alatt meg volt minden… Volt ott egy hosszú asztal, meg két hosszú lóca. Tán még egy ócska szekrény is. A pulis mindig tele volt. Hát igen, meg volt egy kályha is, hogy télen is legyen templom. Az asszonyok a karzaton voltak, hát persze függöny, firhang is volt! … A háború után? Még tudtunk imádkozni… Apánk is megvolt. Aztán mindenki elment. Kijöttek Mezőcsátról, a hitközségtől, hogy adjunk el mindent: templomot, temetőt, meg mindent! Akik még megvoltunk azt mondtuk, hogy mi semmit nem adunk el. De akkor már a csillár se volt meg…!”

Visszakanyarodva egy kis mese után eszembe jutott egy gondolat. Egy táborban egy azóta, kedves ismerősöm szájából, hangzott el az a mondat: „találj magadnak valamit, amiért meghalnál és tedd azt!” Nagyon elgondolkodtatott és azóta is e szerint, szeretnék élni. Ez a templom is - magában hordozza őseink elszántságát és fáradságuk gyümölcsét - mit sok másik, őrzi mindazon emberek emlékét, akik mertek nagyot álmodni és mindazok fáradságát és kitartását, akiknek fontos volt a múltjuk, jelenjük és jövőjük. Ránk hagytak egy szellemiség, egy eszme megtestesített formáját, amiért felelőséggel tartozunk, és nincs az a sok munka vagy elérhetetlen pénz amiért nem éri meg fáradozni. A négy emberöltőt kiszolgált zsinagóga még ma is áll és szeretném, ha még sokáig öregbíthetné, építőinek kitartását és a nép, a régi hitközség hírét. Szeretném ha régi fényében ragyogna és unokáink és a jövő nemzedék is csodálhatná és láthatná az álmot, amelyben őseik állnak. Együtt töbre vagyunk képesek ehhez kérem testvéreim segítségeteket, hisz kiét is kérhetném.
Közbe arra a végszóra találtam, hogy minden nap ma kezdődik el és ezzel szertném zárni e gondolatokkal teli cikket.







A cikk tulajdonosa: Jewish Meeting Point - A zsidó közösségi portál
http://www.jmpoint.hu

A cikk webcíme:
http://www.jmpoint.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=113