A Haggáda „elbeszélés”, az egyiptomi exodus történetének könyve, amit Pészah előestéjén, Széder este, az ünnepi vacsora meghatározott rendje szerint – széder – olvasnak fel. A pészahi Haggáda a zsidó szabadság rendhagyó „olvasókönyve”.
A New York-i Metropolitan Múzeumban ez év szeptember végéig látható kiállításon bemutatott Haggáda az 1300-as évek közepén Spanyolországban, Katalóniában készült.
Nevét onnan kapta, hogy az angliai Manchesterben található John Rylands Egyetem könyvtárának féltve őrzött darabja.
A Rylands Haggáda kézzel írott mestermű, gazdagon illusztrált kézirat, a középkori zsidó kultúra kiemelkedő darabja.
A művészi tökéleteséggel készült miniatúrák, képes illusztrációk temperával, arannyal és színes festékekkel pergamenre készültek és a katalóniai Széder este ünneplést, az egyiptomi kivonulás történéseit, a tíz csapást ábrázolják.
A teljesség igénye nélkül, az ismeretlen szerző vagy szerzők a következő történéseket örökítették meg: a bejárati ajtó- és szemöldökfa megkenése a levágott pészahi bárány vérével; a Széder este ünneplése; az Égő csipkebokor.
A tíz csapásból a vérré változott folyóvizek; az állatok közti dögvész; az Egyiptomot ellepő békák; a háromnapos sötétség; az elsőszülött egyiptomiak pusztulása látható . Emellett megcsodálhatjuk még az Egyiptomot elhagyó zsidókról készült ábrákat és ehhez kapcsolódóan a fáraó nyomukba eredő seregét, és végül az átkelést a Vörös tengeren.
A Metropolitan Múzeum a kiállítás időtartama alatt, havonta lapoz egyet a könyvben, hogy a Rylands Haggáda más és más oldalát, történését ismerhessék meg a látogatók.
Práger Éva
A képet nagy méretben ide kattintva tekinthetik meg.