A világ legszebb zsinagógái
Dátum: 2010. szeptember 20. hétfő, 11:02
Rovat: Zsidó témák


Az Ynet, Izrael egyik vezető hírportálja a világ tíz legnevesebb kántorát kérdezte arról, szerintük melyik a tíz legszebb zsinagóga a világon? Büszkén jelenthetjük, hogy a listán két magyar épület is található.



A párizsi nagy zsinagóga főkántora, Makhlouf Atia a saját zsinagógájára, a La Victorie-ra szavazott, mert „minden egyes kövét lélek lakja”. Atia ötven éve teljesít szolgálatot az impozáns intézményben, ahol háromezer lélek számára egy huszonegy fős kórus élén tart I_tentiszteletet.







A világhírű Dudu Fisher már járt Magyarországon, a Zsidó Nyári Fesztiválon lépett fel és tartott valóban csodálatos előadást. Szerinte a Beth El Zsinagóga Sao Pauloban a legszebb, mert nagyon otthonos, hasonlít a „saját”, tel avivi zsinagógájára (a nagy zsini az Allenby-n).



Shlomo Glick, a berlini Nagy Zsinagóga főkántora is a sajátját helyezi előtérbe, mert Berlinben minden zsidó egyenlő, jöjjön akármilyen anyagi, származási, irányzati vagy tudás szinti háttérrel. „Nincs felemelőbb érzés, mint ima közben olyan embereket emelkedettségükben sírni látni, akik nem is értik a héber szövegeket”.



Udi Speilman, a floridai Boca Raton, Bnai Torah nevű gyülekezetének kántora az első pillanattól szerelmes saját zsinagógájába. Bár elmondása szerint mindig is lenyűgözték a régi, öreg épületek, Boca Raton modern, új zsinagógájában valami egészen friss spiritualitás született.



Jakal Zoltán a chabad új zsinagógájára a legbüszkébb, hiszen egyfajta időutazásban is része lehet annak, aki ellátogat Magyarország legrégibb, kétszáv éves (újra)működő zsinagógájába. Zoltán két éve költözött vissza Izraelből, ahol a legnevesebb kántorok előadásain tanulta ki művészetét.



Yisrael Rand  Ramat Gan főkántora elképedt a németországi Augsberg zsinagógájának csodálatos bensőjén. Erő és nagyság ötvöződik a legaprólékosabb és szebb művészi megformálással, de ahogy elmondta, akkor jött az igazi „sokk”, amikor énekelni kezdett. Soha ilyen akusztikával még nem találkozott.

Adi Arad, aki kántorművészként inkább koncertezik és világot lát a budapesti Dohány Zsinagógát választotta kedvencéül, ahol a különböző stílusok ötvöződése nyűgözte le. Gót beütés az iszlám mór, na és persze zsidó elemekkel. Nagyon megható a temető és az emlékezés különböző helyszínei is a zsinagóga körül. „Ha nem lennék ortodox kántor, aki csak koncerteken énekel, alig várnám, hogy azok között a falak között énekelhessek.”

Tsudik Greenwald Frankfurt középkor óta létező, a világ egyik legrégebbi gyülekezetének kántora. A zsinagóga felépítéséből és akusztikájából is más korok rezgései, formái köszönnek vissza. Csodálatos épület, felfoghatatlan múlttal.





Azi Schwartz a manhattani Park Avenue zsinagógájában kántor, és hű is épületéhez. Az 1882-ből származó épület és az 1923-ban épített mór stílusú bíma akár 4000 ember számára nyújt imahelyet.

Yankele Reichman a brüsszeli Ohel Eliezer imahelyet emeli ki, mert igazán családias hely, és mint ilyen, nyitott mindenki számára. Legyen a látogató askenázi vagy szefárd, vallásos vagy nem, hétköznapi látogató vagy üzletember, mindig talál segítséget és egy bátorító szót ezen a helyen.

www.jmpoint.hu







A cikk tulajdonosa: Jewish Meeting Point - A zsidó közösségi portál
http://www.jmpoint.hu

A cikk webcíme:
http://www.jmpoint.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=506